1. veebr 2014

Kodu koristamine 5 vahendiga



Et kodu oleks puhas, pole sugugi vaja hoida valamu all tervet patareid erinevaid kemikaalipudeleid. Enamiku pindadest saab puhtaks viie vahendi – äädika, keedusoola, sidrunimahla, viinakivi ehk kaaliumvesiniktartraadi ja söögisoodaga. 

Omatehtud küürimispulber tööpindadele ja fajanssvalamutele.1 tassitäis (umbes 250 ml) keedusoola, 1 tassitäis söögisoodat. Sega, säilita segu kinnises toosis. Kasutamiseks raputa pulbrit niiskele lapile ja küüri nagu tavalise vahendiga.

Lihtsaid kööginippe:
Roostevabast terasest valamut ja nuge-kahvleid võib puhastada gaseeritud mineraalveega.
Kuumuskindlast klaasist hautamisnõude küljest kinnijäänud toidu eemaldamiseks sega 60 ml lauaäädikat 450 ml veega, aja keema ja jäta nõud ööseks sellesse lahusesse seisma. Pärast pese nõusid kuumas seebivees.
Praeahju puhastamiseks sega lahus 180 ml keevast veest ja 60 ml lauaäädikast ning pühi sellega ahju seestpoolt, kuni ahi on veel soe.
Mikrolaineahju puhastamiseks täida ahju sobiv kauss söögiäädikaga ja kuumuta seda ahjus. See aurutab seintelt lahti kuivanud toidujäägid.
Külmkappi saad puhastada lahusega, mis on tehtud võrdses osas söögiäädikast ja veest.
Akna saad puhtaks, segades ühe osa äädikat viie osa veega.

Koduseid vahendeid plekkide eemaldamiseks
Kuldreegel plekkide eemaldamiseks: leota eset võimalikult ruttu sooja veega täidetud kausis, kuhu on lisatud soodat. Hädaolukorras on hea plekieemaldaja ka sidrunimahl. Hõõru plekki poole sidruniga, pigista veidi mahla otse plekile, seejärel loputa sooja veega.
Põletusjälje eemaldamiseks vaibalt keeda segu 250 ml söögiäädikast, 50 g talgist ja kahest tükeldatud sibulast. Lase segul jahtuda, kanna siis plekile. Lase kuivada, harja.
Plekid madratsil: valmista soodast ja veest vedel pasta ning määri plekile. Lase kuivada, seejärel harja pulber ära. Sooda eemaldab madratsilt ka lõhnad.
Plekid vaibal: puista vaibale söögisoodat, jäta 15 minutiks seisma, seejärel puhasta tolmuimejaga. Raskesti eemaldatava pleki väljavõtmiseks sega 1tl öko-nõudepesuvedelikku 1 tl söögiäädikaga, mis on lahustatud pooles liitris leiges vees. Tupsuta lahust plekile pehme lapiga ja hõõru õrnalt. Loputa sooja veega, tupsuta kuivaks.
Tee- ja kohviplekid tassides ja kannudes: täida nõud sooda-veelahusega. Lase seista, kuni plekid kaovad, seejärel loputa. Eriti kangete plekkide eemaldamiseks kasuta sooda ja söögiäädika lahust.
Roosteplekid kööginõudel: vajuta toore kartuli lõikepind soodasse ja hõõru sellega roosteseid kohti. Loputa, seejärel pühi nõud üle oliiviõlisse kastetud lapiga.
Mustikamahla plekid saab riietelt välja sidrunimahlaga. Mustikapleki saab riietelt toore punase sõstra marjaga hõõrudes. Mustikaplekilised riided saab puhtaks, kui neid terveks ööks piima sisse likku panna, hiljem võib riideid pesta nagu tavaliselt.
Punase veini plekid: tupsuta plekki pehme kuiva lapiga ja seejärel kanges äädikas niisutatud käsnaga, kuni plekk kaob.
Rõngakujulised plekid puitmööblil: valmista lahus ühest osast kangest äädikast ja ühest osast oliiviõlist. Hõõru lahust plekile pehme lapiga, seejärel poleeri mesilasvahaga.

Putukatõrjevahendid
Sipelgad toas: riputa peeneks jahvatatud valget pipart nende käiguradadele, see ehmatab putukad eemale. Määri tühjade jogurtipurkide põhja mett ja pane topsid sipelgaradadele.
Hiiri saab suvilast peletada tükeldatud küüslauguküünte abil, asetades neid voodite alla, riiulitele, sahvrisse jms.
Prussakate vastu: sega söögisoodast ja tuhksuhkrust segu vahekorras 1 : 1. Vala see madalatesse nõudesse ja aseta kohta, kust lapsed kätte ei saa. Kangem segu: üks osa tuhksuhkrut, kaks osa booraksit, kleepumiseks lisada veidi tärklist.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar