Kroonilise väsimuse sündroomi põdevate inimestehulk üha kasvab. Seda iseloomustavad pidev väsimus, peavalud, uimasus, kergesti ärrituvus ja depressioon. Sellest tulenevad omakorda järgmised vaevused. Eriti sagedased on nimetatud sümptomid talve lõpus ja kevade alguses, mil keha vastupanuvõime viirustele ja haigustele on vähenenud. Keha immuunsüsteemi nõrgenemisel põhjustab Epstein-Barri viirus kroonilise väsimuse sündroomi. Hiina meditsiini kohaselt oleneb immuunsüsteemi tugevus maksa, neerude, kopsu ja põrna talitlusest. Seetõttu toome järgnevates artiklites välja olulised akupunktid mida mõjutades parandame immuunsüsteemi, tõstame organismi enesetervendamise võimet ja tugevdame kõiki elundeid.
Olulised akupunktid kroonilise väsimuse leevendamiseks.
Akupunkt Elegantne Häärber – SHU FU – asub
rangluu all lohus, keskmest 2 sõrme laiuse kaugusel külgedele. Selle
punkti mõjutamine tugevdab immuunsüsteemi ja tõstab energia taset ning
aitab kõrvaldada takistusi neerukanalis. Leevendab nõrkust ja
õhupuudust, hingamisraskusi, astmat ning köha vaevusi. Samuti aitab
vähendada ängi ja depressiooni. Akupunkti Shu Fu toniseerimine aitab
ergutada neerude tööd, mis juhivad ja reguleerivad Qi energia liikumist
ja vabastamist.Vajuta tugevalt umbes üks minut keskmiste sõrmedega kummalgi pool asetsevaid punkte korraga. Sellel punktil on soovitav kasutada akukleebist Pure Energy.
Akupunkt Jumalik Maine Ükskõiksus - ZUSAN LI – asub põlvekedrast 4 sõrmelaiust alla ja väliküljele 1 sõrmelaius, lohus. Selle akupunkti mõjutamine tugevdab immuunsüsteemi kogu kehas, see on ka üldtugevdav punkt, parandab lihasttoonust, parandab seedimist ja vähendab väsimust, depressioon, põlve ning silmade probleeme ning peavalu.
Seda punkti peaks toniseerima masseerides seda sõrmenukkidega vastu päeva või vajutama tugevasti. See punkt ergutab immuunsüsteemi tegevust koheselt ja tõstab organismi vastupanu haigustele. Sellel punktil kasutada akukleebist Pure Energy või suuremate probleemide korral kleebist CX2.
Hiinlased usuvad, et selle punkti regulaarne masseerimine aitab vähendada kinnistumist erinevatesse isudesse (ka söögiisu) ja ihadesse. Seetõttu kasutatakse seda punkti ka erinevates vaimsetes praktikates.
Akupunkt Universaalne Annetus – GING SHU – asub jalalaba siseküljel, suure varba taga lohust 3 sõrmelaiust kanna poole. Punkti masseerimine aitab taastada energia ringlust põrnakanalis ja toidab energiaga kogu keha. Aitab ka kõhuvalude puhul.
Punkti mõjutamiseks istu maha, pane jalatallad kokku ja vajuta umbes minut tugevalt mõlema jala punkte korraga.
------------------------------
Kui väsimus murrab sind maha.
Hiina meditsiin usub, et väsimus tekib, kui ei rahuldata inimese teatavaid põhivajadusi. Selleks võib olla ebapiisav une ja puhkuse puudus, toidu ületöötlemisest või erinevate toiduainete halva kombineerimise tõttu ensüümide puudus, kehalise aktiivsuse puudus või eluenergia raiskamine ületöötamisel. Depressioon, emotsionaalsed traumad ja hiljutised haigused võivad tekitada kroonilist väsimust. Kilpnäärme haigused, raua puudus, madal veresuhkur ja pikaajalised haigused on tavalised kroonilise väsimuse põhjusteks.
Olulisemad akupunktid kroonilise väsimuse leevendamiseks:
Punkt Annetada Neerudes – SAN JIAN SHU – asub 2-3 nimmelüli vahel ehk naba kõrgusel selja keskteljest 1,5 sõrmelaiuse kaugusel. Mõjutamine aitab leevendada nimmevalusid, lumbalgiat, vereloome kahjustusi, hormonaalseid häireid, energia seiskumisi kusepõiekanalis.
Punkt Tahte Asupaik – ZI SHI – asub 2-3 nimmelüli vahel ehk naba kõrgusel selja keskteljest 3 sõrmelaiuse kaugusel (vaata pilti artikli alguses). Mõjutamine aitab leevendada apaatiat ja hirmuseisundit, leevendab aknet ja ekseemi ning energia seiskumisi kusepõiekanalis.
Massažitehnika:
Energia liikumise taastamiseks aktiveeritakse see piirkond. Pane rusikanukid alaseljale ja hõõru nimmepiirkond soojaks, umbes 1,5 minutit.
Punkt Kolmas Silm – YIN TANG – asub kulmude vahel keskel, otsmiku- ja ninaluu vahel lohus. Seda punkti masseeritakse lauba piirkonnas olevate peavalude puhul ning uimasuse korral.
Punkti masseerimine aitab vähendada neeru valu, silmade pinget ja väsimust, tasakaalustab käbinääret ning aitab seedimatuse ja õietolmu allergia korral, vähendab ärrituvust, depressiooni ja mentaalset segadust, tugevdab immuunsüsteemi.
Massaažitehnika:
Pane peopesad kokku ja aseta keskmised sõrmed kulmude vahele. Kui küüned on pikad siis aseta akupunktile pöidla üks nukk. Lase välja hingates peal vajuda rinnale. Kui istud laua taga võid panna ka küünarnukid lauale. Vii oma tähelepanu kolmandale silmale. Välja hingates anna kolmanda silma tagustele lihastele justkui kerge korraldus “lõdvestu” ja nii veel mõned korrad. Hinga sügavalt ja luba peal ja ülejäänud kehal lõdvestuda umbes paar minutit.
Tõhusalt mõjub ka sellel punktil valu vähendav akukleebis Pure Relief.
-------------------------------
Väsimuse bärjääride vabastamine.
Traditsiooniline Hiina meditsiin hindab kroonilise väsimuse sündroomi kui elutähtsa Qi energia puudust. Kroonilise väsimuse sümptomite ilmnemine on justkui keha häirekell, et energiatase on langenud alla normaalset taset. Sellises olukorras on väga tõenäoline, et võib tekkida tõsine haigus. Oluline on seda endale teadvustada ja võtta ette keha energia reservide taastamine.Lisaks toitumis- ja liikumisharjumuste üle vaatamisele tehke omale igapäev väike akupunktuuri massaaž. Massaaži peaks tegema niikaua kuni energia tase ja enesetunne on head. Kui väsimus on väga suur võiks teha massaaži ka 3 korda päevas. Sugugi ei pea mõjutama kõiki siin artiklites toodud punkte. Tihti on kasu ka üksikute punktide masseerimisest. Nii nagu kõigi muude teraapiatega on ka akupunkt massaažil oluline regulaarsus.
Olulised akupunktid kroonilise väsimuse leevendamiseks.
Akupunkt Sisemine Barjäär – NEI GUAN – asub käes siseküljel, randme painutusvoldist 3 sõrmelaiuse kaugusel, luude vahel. Selle punkti mõjutamine leevendab unetust, närvilisust, seedimatus ja oksendamist. Seda kasutatakse tunnete tasakaalutuse ja krooniliste haiguste korral.Akupunkturistid kasutavad seda punkti kõigi selliste emotsionaalsete rahulolematuste leevendamiseks, mis puudutavad minu keha, minu tegemisi, minu oskusi ehk kõik mis on minuga “seestpoolt” seotud. Läbis selle punkti on võimalik paremini suhestuda välise maailmaga.
Akupunkt Välimine Barjäär – WAI GUAN – asub randme painutusvoldist 3 sõrmelaiuse kaugusel käes välisküljel, luude vahel. Selle punkti mõjutamine tõstab organismi vastupanuvõimet erinevatele külmetushaigustele ja gripile. Leevendab randme, õlavalu ja reumat. Seda kasutatakse kõikide nakatumiste korral, nii viiruste kui seente puhul. Samuti tunnete tasakaalutuse ja krooniliste haiguste korral.
Hiina meditsiin teab kui inimene on emotsionaalselt tasakaalus siis välised kahjulikud energiad ei pääse kehasse. Kui need on kehasse juba tunginud kasutatakse akupunkti Wai Guan välise barjääri taasloomiseks.
Pane parema käe nimetissõrm Välisele Barjääri punktile ja pöial
sisemise Barjääri punktile. Vajuta punkte umbes minut aega ja
vaheta käsi.
Akupunkt Alguse Pulss –SHEN MAI – asub jala välise peksest 1,5 sõrmelaiust all lohus. Selle akupunktuuri punkti masseerimine aitab kroonilise väsimuse korral.
Punkti mõjutamiseks istu maha, pane jalatallad kokku ja vajuta umbes minut tugevalt mõlema jala punkte korraga. Sel punktil võib kasutada akukleebist Pure Energy.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar