1. veebr 2014

Sõda putukate vastu!


Meid häirivad erinevad putukad, niiet siin mõned nipid, kuidas nendest tüütud putukatest lihtsate vahenditega lahti saada.


Veinikärbestest lahti.
Pane purki küps banaan ja tee paberist tuutu, aseta purki ja teibi nii et äärte vahelt ei pääseks keegi minema lendama :)



Sääskedest priiks.
1/2 liitrit alkoholi
100 ml beebiõli
10 grammi nelk (2 supilusikatäit)
Märkus: beebiõli võib asendada mineraalõli, mandli õli.
Pane alkoholi 1 l.klaaspudelisse ja lisa nelk. Jätke 4 päevaks segu seisma ja segada 2 või enam korda päevas. Pärast 4 päeva lisada beebiõli. Raputa hästi enne kasutamist.




Tahad väljas istudes olla ilma sääskedeta. Lihtne, ohutu ja tõhus vahend selleks on poolik laimi, millesse on tikitud nelk. 


Veel üks viis kuida sääskedest ja muudest kihulastest lahti saamiseks hea nipp- 
Lõika 1.5 l. plastikpudelil kael maha (vt. nagu pildil)
Lisa 200ml. kuuma vett ja 50gr. pruuni suhkrut, lase jahtuda ja siis lisa 1 gr. pärmi. 
Aseta kael pudelile tagasi avaus sissepoole (nii nagu pildilt näha), kata musta kilega (sest surnud sääskede pilt pole eriti meeldiv) kinnita/teibi  otsad kinni.





Puugi vastu aitab küüslauk!

"Puukide vastu aitab tõeliselt ainult üks asi - küüslauk! Olen elanud Saaremaal ja Muhumaal ning tean, mismoodi ennast ja oma peret nende eest kaitsta," kirjutab Maalehe lugeja Juhan.

Kõige kindlam viis küüslauku puukidevastases võitluses kasutada on seda lihtsalt süüa. Ilmselt tekitab see nii veres kui nahas mingisuguse erilise lõhna, mida puuk ei talu.

Olen rahulikult vaadelnud puugi käitumist mitmel korral, kui ta mulle käe peale on ilmunud. Tundub, et ta hüppab nagu kirp! Puuk askeldab käe naha peal, justkui otsides, kuhu edasi minna. Natukese aja pärast aga on kadunud. Minu arvates ta siiski hüppas minema…
Lapsed küüslauku eriti süüa ei taha ja sellepärast olen neile enne õue minekut taskutesse värskeid küüslauguküüsi poetanud. Mõnikord olen ka nende jalgu ja kingakesi
küüslauguga määrinud. Taskusse küüne panek on osutunud aga piisavalt efektiivseks.
Peale kõige muu on küüslauguküünt taskus kandev lapseke hakanud seda tasapisi närima ja niimoodi siis ka küüslauku sööma õppinud.
Mul on aastatepikkune kogemus ja katsetatud kümnete inimeste peal, kes meil siin külas on käinud. Soovitan julgelt! Pealegi ei tule sellest kunagi mingit kahju.

Allikas -maaleht.ee


Et sääsed aias väga liiga ei tee, pane aeda kasvama sidrunhein.

 Sidrunhein – sidrunheinaga on toas lihtne, sest see ei nõua kasvamiseks mulda. Võib kasutada poest-turult ostetud taime, aga tuleks jälgida, et selle juureosa oleks terve. Taimel tuleks pealmine osa tagasi lõigata ning panna juuripidi 5 cm vee sisse. Taim ajab uued juured ja hakkab kasvatama uusi varsi (seda pole ma ise varem proovinud, aga täiestli juhuslikult ostsin paar päeva tagasi pundi sidrunheina, nii et nüüd juba katsetan ise ka). Kui taim on juured alla kasvatanud, võib ta jätta kas sinna samasse vette või istutada aeda ja kasvatada nii endale üks ilus puhmas imelist lõhna (siin ka sellst üks  video).
Sipelgate vastu- 
100% looduslik, vajad 1 kl sooja vett, 1/2 kl suhkrut ja 2 spl. Booraksit
Aseta saadud segu sipelgate rajale.
Leitud- http://www.yalesafe.com/hobbies/house-ants.htm


---------------------------------------------------------------------------------------------

Looduslikud sääsepeletajad – odavad ja ohutud.



Vaevalt jõuad end sumedal suveõhtul mugavalt aiatoolis sisse seada, kui nad ongi juba kohal – verejanulised sääsed. 

Sääskede peletamiseks on ise väga lihtne vahendeid teha, selleks leiab koostisaineid tavalisest köögikapistki. Kodused sääsetõrjevahendid on puhtamad, ohutumad ja odavamad.  
Sõna looduslik tähendab isetehtud sääsetõrjevahendite puhul selliste koostisainete kasutamist, mis on kodus olemas või kerge vaevaga kättesaadavad ning mis ei sisalda sünteetilisi kemikaale. Igast toidupoeski saada olevad enamlevinud tavalised sääsetõrjevahendid sisaldavad peamiselt  N, N-dietüül-m-tolüamiidi ehk DEETi. Selle tõttu ei tunne sääsed inimese lõhna, kuid kemikaali kohta tehtud uuringud on näidanud, et aine võib põhjustada närvisüsteemi kahjustusi. Ka ärritab see nahka ja silmi.
Eriti tasub enne kemikaale sisaldavate sääsetõrjevahendite kasutamist mõelda laste puhul. Looduslike vahendite ainus miinus on see, et neid tuleb peale kanda sagedamini – umbes kord tunnis.

Sääski meelitavad ligi teatud lõhnad 

Enne sääsetõrjevahendi valmistamist tasub aga teada ja vältida neid asju, mis sääski ligi meelitavad. Sääsed tunnevad “toidu” lõhna kuni 50 meetri kaugusele. Neile meeldivad teatud lõhnad.
  • Süsihappegaas. Eritad seda rohkem, kui oled trenni teinud või sul on lihtsalt palav. Süsihappegaasi eritab ka põlev küünal, sestap tasub seda kasutada sääskede kõrvalejuhtimiseks.
  • Piimhape. Seda eraldub su higisse rohkem trenni tehes või kui oled söönud soolaseid või kaaliumirikkaid toite, nt banaanid (sääskede erilised lemmikud), kartul, apelsin, spinat, rosinad, täisteratooted jt. Nii et veetes aega kohas, kus on palju sääski, tasub neid vältida ja pärast sportimist duši all käia. Võid sääski ära petta ka higise sokiga, asetades selle endast kaugemale. 
  • Lille- ja puuviljalõhnad. Neid levitavad näiteks kosmeetikumid, mida oled kasutanud – dušigeel, šampoon, deodorant, aga ka pesuloputusvahend, millega riideid loputasid.
  • Niiskus. Sääski meelitab ligi isegi väike hulk vett, nt niisked taimed. Seisev vesi on neile ka ideaalne paljunemiskoht. Nii et järve äärde pole õhtul just kõige mõistlikum piknikule minna.
  • Tumedad riided. Kanna heledaid ja pikkade käiste ning säärtega riideid.
Parim viis sääskede peletamiseks on seega kasutada lõhna, mis neile ei meeldi ja mis oleks piisavalt tugev inimese keha lõhna maskeerimiseks. Koduste sääsetõrjevahendite puhul tasub aga kindlasti meeles pidada, et iga inimese organism ja lõhnad on erinevad ning vahend, mis ühel inimesel kõik sääsed ümbert peletas, ei pruugi seda teise puhul üldse mitte teha. Kuid kuna kodused vahendid on odavad ja kergesti kättesaadavad, on neid ka lihtne katsetada, et leida just endale sobivaim vahend.  

Keha lõhna varjavad eeterlikud õlid 

Eeterlikke õlisid, mida sobiks sääskede peletamiseks kasutada, on rohkesti: sidrunheinaõli, sidruni-eukalüptiõli, lavendliõli, kaneeliõli, kastoorõli, rosmariiniõli, seedriõli, piparmündiõli, nelgiõli, geraaniumiõli, tüümianiõli, sojaõli, nelgiõli, küüslauguõli, männõli, basiilikuõli, köömneõli, neemipuu õli, teepuuõli jt. Ka võib ise teha õlisid raudürdist, kirbumündist, loorberist, naistenõgesest jt.
Lahjendamata tohib nahale määrida vaid üksikuid eeterlikke õlisid, näiteks teepuu- ja lavendliõli. Eeterlikest õlidest sääsetõrjevahendit tehes tasub järgida rusikareeglit: 5-10 protsenti eeterlikku õli ehk üks osa eeterlikku õli ja 10-20 osa baasõli või alkoholi. Nii et väiksema koguse tegemiseks kasuta 10-25 tilka eeterlikku õli ja kaks supilusikatäit baasõli või alkoholi. Ühte segusse tasub segada kahte eeterlikku õli. Baasõlideks sobivad oliiviõli, päevalilleõli, nõiapuupähkli õli. Alkoholina võib kasutada viina.
Hoia segu tumedas pudelis ning otsese päikese eest varjus ja jahedas. Ära mine eeterlike õlide kasutamisega liiale, kuna suuremas koguses kasutades võivad need nahka ärritada. Kindlasti kasuta puhast eeterlikku, mitte aroomiõli. Mõistagi ära kanna eeterliku õli segu katkisele nahale ning väldi selle sattumist silma. Tea, et looduslik ei tähenda alati ohutut, kuna paljud inimesed on ka eeterlikele õlidele allergilised. Sestap tuleks neist valmistatud vahendit proovida enne nahal väiksemal pinnal. Eeterlikest õlidest tehtud segusid tupsuta pulsikohtadele, nt randmel, meelekohtadel ja kaelal. 

Äädikast ja vanillist B-vitamiinini 

  • Eespool loetletud eeterlikes õlides kasutatud taimi võib tarvitada sääskede peletamiseks ka muul moel, näiteks sidrunheina ükskõik millises vahendis – küünlana, viirukina, kreemis. Õues istudes pole aga küünlaid ja viirukeid mõtet kasutada, kuna nende lõhna pole tuule käes tunda.
  • Võid eespool loetletud taimi ka otse nahale hõõruda, näiteks lavendlit, basiilikut, piparmünti. Neid taimi võid purustada ja keerata ka kaelarätiku sisse ning panna räti kaela või käe ümber.
  • Küüslauku võib ka puhtalt nahale määrida, samuti aitavat see sääskede vastu sisse süües. Tõsi, see lõhn võib lisaks sääskedele peletada su ümbert ka muud, sealhulgas toredad, kaaslased.
  • Istuta koduaeda või rõdule saialilli, nendegi lõhn ei olevat sääskedele meeltmööda.
  • Sääski aitab peletada ka tavaline äädikas – lahjenda, pane spreipudelisse ja muudkui pihusta.
  • Laste peale võid pihustada raudrohust, rosmariinist või mõnest muust taimest tehtud teed.
  • Sääskedele ei meeldi ka vanilli lõhn, kuid see peab olema puhas ja ehtne vanill, mitte vanilliin. Lahjenda seda vees ja piserda endale peale või sega vanilli oliiviõlisse ja õlita end sisse.
  • Võid taskusse pista ka mõned nelgiterad ning neid aeg-ajalt mudida, et neist lõhna eralduks.
  • Väidetavalt aitab sääski peletada ka igapäevane B-vitamiini või pärmi söömine, kuna B-vitamiin muudab keha lõhna. Ise seda küll ei tunne, aga sääskedele see ei meeldivat. 
  • Sääskede peletamiseks sobivad ka kõiksugused salvid, mida muidu kasutaksid haigena – mentooli ja eukalüpti sisaldavad salvid ja kreemid, ka Vietnami salv, tiigrisalv jmt.
  • Sääskedele ei meeldi tuul ja jahe õhk, nii et võid enda lähedale panna tööle ventilaatori. 
  •  Vaata lisaks teisi ohutuid tõrjevahendeid -SIIT
Koduste sääsetõrjevahendite tõhusust vähendavad päikesekaitsekreemid, ka lahjendab neid niiskus ning need aurustuvad tuule käes. Kes aga ise eri aineid kokku segada ei viitsi, leiab apteekidest või ökopoodidest ka mitmeid loodusliku koostisega sääsetõrjevahendeid, nt Zanzarin, Effitan jt.  
Mis aitaks sügeluse ja paistetuse vastu? 
Kui sääski ei ole siiski õnnestunud täielikult eemale peletada, siis saab abi kodustest vahenditest ka nende hammustuste leevendamisel. Kuid mida iganes sa hammustustele ei määriks, pea alati meeles kahte asja. Esiteks pese hammustuste kohad kõigepealt puhtaks. See vähendab infektsiooni ohtu ja seep ise juba vähendab sügelust. Teiseks ära kratsi! Liiga palju ja kõvasti kratsides võib naha katki kratsida ja nii suureneb tõenäosus lõpetada veel hullema ärritusega. Kui öösel magades käsi sügelevatest punnidest eemal hoida ei suuda, võib ööseks panna hammustustele kratsimise vältimiseks plaastrid.
  • Sügelust aitab leevendada jahe kompress - keera jääkuubikud käterätisse ja hoia hammustustel.
  • Jääkuubikuid võib ka otse hammustustel hoida, need muudavad hammustuskoha tuimaks.
  • Sega söögisööda veega, et tekiks pasta ning kanna see sügelevatele hammustustele.
  • Hammustustele võib hõõruda ka küüslauku või mädarõigast, mett, aaloemahla või -geeli.
  • Tupsuta hammustusi sidruni- või laimimahlaga või hõõru sidruni- või laimiviiluga.
  • Hõõru hammustusi sügavkülmas hoitud ehk külmutatud banaanikoore tükikesega. 
  • Tee hammustuste kohad niiskeks ja raputa neile soola ning lase soolal kuivada.
  • Tupsuta hammustuste kohti õunasiidriäädikaga, kasutada võib ka tavalist äädikat.
  • Püreesta kartul, lisa sibulat ja äädikat, sega pastaks ja hoia sügelevatel hammustustel.
  • Pigista hammustustele kapsalehest veidi kapsamahla, aseta sügelevale kohale märg suhkrutükk, tupsuta hammustusi pärmi-vee lahusega, hambapastaga, suuveega, deodorandiga, alkoholiga, teepuuõliga, taruvaigu- või saialilletinktuuriga või hõõru sügelevaid kohti kuiva seebiga.
  • Hammustusi leevendavad samuti mentooli või eukalüpti sisaldavad jahutavad geelid-kreemid.
  • Jahutamise asemel võid aga minna hoopis ka kuuma duši alla, see peaks samuti leevendama.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar