9. mai 2015

Basiilik

VÜRTSBASIILIK


Rahvameditsiinis on kasutusel kogu taime maapealne osa: lehed, õied, varred. Basiiliku toime organismile sõltub tema hulgast tees. 


Basiilikut koos rosmariiniga juues saate tõhusama väsimuse peletaja, kui seda on must kohv. Värskele basiilikule koos värske rosmariiniga valada peale keev vesi ja lasta 2 tundi seista. Juua seda 3 korda päevas ja tagatud on suurepärane abi vaimse ülekoormuse puhul.

Kuivatatud lehtedest teed on sajandite jooksul kasutatud vereloome tugevdamiseks, seedeprobleemide ja maokrampide puhul.

Üks teelusikatäis basiilikuürti 1 klaasi keeva vee kohta, mis on 10 minutit tõmmanud, on rahustav ja paneb neerud hästi tööle (põie- ja neerupõletiku ravim).

Vahemere äärsetes maades on basiilikut kasutatud peamiselt seedimise edendamiseks, spasmide leevendamiseks ja vannivette lisatult ergutamiseks.
Maokatarri, kõhukinnisuse ja seedehäirete korral on temast abi.
Basiilikuteed juuakse krooniliste gastriitide ja koliitide puhul, kusjuures võetakse 2 teelusikatäit ürti 1 klaasi vee kohta ja lastakse kauem tõmmata. Viimast teed juuakse jahtunult enne sööki 0,5 klaasi korraga.

Ka külmetushaiguste ning köha puhul on temast abi.
Kurguvalude korral kasutatakse teed kuristamiseks.
Kroonilise nohu korral võetakse ja hingatakse sisse kuivatatud lehtedest valmistatud peent pulbrit. 2 supilusikatäit ürti 300 ml keeva vee kohta stimuleerib närvisüsteemi, tugevdab südametegevust, on toniseeriva ja antiseptilise toimega.

Basiilik kergendab ka pahaloomuliste kasvajatega kaasnevaid vaegusi. Eriti oluline Ka aitab ta reumahaigeid ja loiu ainevahetuse puhul.

Teda peetakse imeliseks närvitoonikumiks ja kaukaaslased ütlevad ta kohta: kes basiilikut sööb, see kaua elab. Hea ja leebe abiline masenduse, melanhoolia, kurbuse ja hirmu korral.

Kasutades basiiliku eeterlikku õli koos eukalüptiõliga, on nende mikroobidevastane mõju 20% tõhusam.
Basiilik on antiseptiline, närve tugevdav, kõhuvalu leevendav, immuunsüsteemi tugevdav, aju stimuleeriv ja ainevahetust reguleeriv.

Basiilik aitab taastada lõhnataju, temas leidub palju P- ja A-vitamiini, mis annavad hingejõudu ja elutahet, parandades ka mälu.

Basiilik aitab leevendada migreeni põhjustavaid masendust ja depressiooni, hingelist väsimust, ahistust ja viha. Hea ja leebe abiline masenduse, melanhoolia, kurbuse ja hirmu korral.

Üleminekueas on basiilik suurepärane abiline.

Hambavalu korral asendab basiilik vajadusel nelki.

Piserda basiilikuõliga vett põrandatele või lisa õli põrandapesuvette.
Kuivatatud basiilikust võib teha suitsu, millega ruume puhastada. Kui Te olete olnud pikalt kurb ja väsinud, siis puhastage basiilikusuitsuga oma tube ja piserdage õli oma töö-ja elukeskkonda.
Basiilik loob harmoonia tülitsevate armastajate vahele. Selle lõhn rahustab ja loob heaolutunde.
Basiiliku kinkimine toob õnne ja rahu uude koju.
Külla minnes basiilikut kinkida on alati hea mõte.
Äride uste lähedale ja kassade lähedale pandud basiilik meelitab ligi häid kliente ja jõukust.
Natukene basiilikupuru pisikeses kotikeses rahakotti panduna teeb ka kenasti oma töö ära.
Värske basiilikuga kaunistatud pulmakink õnnistab abielu.
Basiilik õnnistab , tuues õnne, rõõmu ja tasakaalu.
Kevade hakul, et tomati söömine koos värske basiilikuga tõmbab armastust ligi, nagu nõiaväel!

Õitsemise eel kogutud võrseid kasutatakse nii värskelt kui ka kuivatatult. Kui basiilik on kasvanud umbes 15 cm pikkuseks, võib talt igapäeva vajadusteks lehti näpistada. Korjata tuleb ettevaatlikult, et rootsudest kasvaksid uued. Võrseid kogutakse enne õitsemist. Kui võrsed lõigata 5–6 cm kõrguselt maapinnast, annab taim augustis kordussaagi. Lõplik saak korjatakse tervete okstena, mis siis kuivatatakse (tugevam aroom) või sügavkülmutatakse. Soodsal suvel (eelmisel aastal) võib basiilikust saada kolm saaki. Kuivatamine peaks toimuma kiirelt, tuuletõmbuses ja pimedas, et lehed säilitaks värvi. Õigesti kuivatatud taimed säilitavad aroomi veel kolmandal aastal.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar