5. apr 2014

Muna

Munad on paljude rahvuste jaoks olnud oluline hommikusöögi osa. Inimesed mõistsid juba ammu, et kui ühes munas olevad toitained on piisavad terve tibu jaoks siis on need toitvad ka meie jaoks. Mitmed teadusuuringud toetavad seda seisukohta.

8901718 199x300 Munad on head valgu, B grupi vitamiinide ja antioksüdantide allikadMunakollased sisaldavad kahte olulist karotenoidi – luteiini ja zeaksantiini, mis aitavad ennetada vanusega seotud nägemise halvenemist ning vähendavad katarakti ja kollatähni kärbumise riski. Karotenoidid, mis annavad munakollastele nende iseloomuliku värvi, toimivad silmades antioksüdantidena, kaitstes neid vabade radikaalide eest, mis võrkkesta kahjustavad. Munakollasest saadav luteiin and zeaksantiin on ühe 2004. aastal avaldatud uurimuse põhjal kehas kergemini imenduvad, kui rohelisest lehtköögiviljast saadavad ained.

Palju valku ja B-grupi vitamiine
Kulturistid peavad mune au sees, kuna need sisaldavad ohtralt valku. Ühes keedetud munas on keskmiselt 6 grammi täisväärtuslikku valku, mis sisaldab kõiki inimesele vajalikke aminohappeid.  Munavalgud lagunevad ja imenduvad kehas hästi, mistõttu on munad suurepärane valguallikas nii täiskasvanutele kui lastele. Kuna valgud aitavad täiskõhutundel kauem kesta, siis aitab see ennetada ülesöömist. Seetõttu on neid ka traditsionaalselt peetud hommikusöögiks – munad andsid raske füüsilise töö tegijatele jaksu tundideks peale hommikusööki.
Munad sisaldavad koliini – B4-vitamiini, mis on inimese kehas oluline mitmete rakkude moodustumisel ning kolesterooli ainevahetuses. Koliin aitab transportida toitaineid, mis toetavad mälufunktsiooni ning seetõttu on leitud, et koliinirikaste toitude tarbimine parandab otseselt aju toimimist. Samuti on leitud, et naistel, kelle organismi koliini tase oli kõrge, oli 24% väiksem tõenäosus haigestuda rinnavähki.
Teised B-grupi vitamiinid munakollases on tiamiin, riboflaviin, B6, B12, folaat ja pantoteenhape. Kõik need vitamiini aitavad toetada närvisüsteemi. B12 vitamiin leidub ainult loomsetes toodetes, mis teeb munad eriti väärtuslikuks neile, kes liha söömist piiravad.
Lisaks B-vitamiinidele  sisaldavad keedetud munad olenevalt sellest, millega kanu on toidetud, rohkem või vähem mineraalaineid nagu kaltsiumi, magneesiumi, fosforit, kaaliumi, naatriumi, tsinki ja mangaani. Märkimisväärne on ka munade seleenisisaldus, mis võib olla kuni 22% meie päevases seleenivajadusest. Seleen on oluline antioksüdant, mis toetab immuunsüsteemi, ennetab degeneratiivseid haiguseid nagu vähk ning stabiliseerib kolesteroolitaset.
Munade ostmisel on oluline veenduda nende päritolus ja neid munenud kanade elutingimustes. Suurfarmides stressirohketes tingimustes elavate kanade munadel on madalam toiteväärtus. Parim oleks leida oma isiklik talunik, kelle kanad pääsevad ka vabalt välja jalutama ning oma menüüd täiendama värske muru ja taimedega. Kuna iga meie ost on signaal ka suurtootjatele selle kohta, mida me tarbida tahame, siis hääleta oma rahakotiga ja otsi mahedalt toodetud või vabapidamisel olevate kanade mune.
-----------------------------------------------------------------------------

Muna – mitte ainult toidulauale

egg 300x233 Muna – mitte ainult toidulaualeKanamuna on unikaalne toiduaine ja ravivahend. Rahvameditsiinis kasutatakse ammustest aegadest nii munakoort, -valget, -rebu kui ka kooresisest kilet. Tervele organismile piisab vajalike ainete saamiseks kahest kanamunast nädalas.

Muna on fosfori-, väävli-, raua-, vase-, kaaliumi- ja naatriumiallikas, kuid organism omastab neid aineid täielikult siis, kui mao ja soolestiku limaskestad on terved. Tervele organismile piisab vajalike ainete saamiseks kahest kanamunast nädalas. Et toores munavalge lõhustab vitamiine, on kasulik tarvitada muna keedetult või praetult. Haiged seedeelundid ei suuda toorest munavalget lõhustada, termiliselt töödelduna omastab organism seda aga vaid osaliselt, tagajärjeks on kõhukinnisus.
Munarebus on 80% kasvuvalku, peale selle skleroosivastast letsitiini, retinooli, D-vitamiini, tokoferooli ja B-grupi vitamiine.
Munarebus vitamiine lõhustavaid aineid pole, seda võib süüa ka värskelt. Kui oled haige, tarvita vaid munakollast, olgu siis värskelt, keedetult või praetult.
Munakoores on 90% kaltsiumkarbonaati, mille omastab organism peaaegu täielikult. Peale selle on koores kõiki organismile vajalikke mikroelemente, sealhulgas vaske, fluori, rauda, mangaani, molübdeeni, fosforit, väävlit, räni, seleeni, tsinki, kokku 27 elementi.

Munakoorepulber ja selle väärtus

Munakoorepulber aitab ravida ning ennetada rahhiiti ja verevaesust, aktiveerida luukudede vereloomet, parandada luumurde, vältida luude haprust ja hõrenemist, küünte ja juuste murdumist, igemete veritsemist, igemepõletikku, kõhukinnisust, ärrituvust, närvinõrkust, unetust, astmat, karedat nahka ja nahalõhesid, nõgestõbe ja heinapalavikku ning ravida ja ennetada südame- ja veresoonkonna haigusi.
Munakoorepulber aitab juuksejuurtel taastuda, peatab juuste väljalangemise ja kiirendab nende kasvu. Kasu on sellest ka selgroo- ja ristluuhaiguste ning raske füüsilise töö ja aktiivse sporditegemise korral.
Munakoorepulber väljutab kehast radioaktiivseid aineid, aitab kaasa healoomuliste kasvajate, mao- ja soolehaiguste, parodontoosi ja psoriaasi ravile.
Munakoori tuleb nakkuste vältimiseks keeta ja kuivatada või praeahjus kuumutada. Ravitoime seejuures ei vähene. Pärast seda jahvata koored pulbriks.
Pulbrit võetakse olenevalt vanusest 1,5 g (üle aasta vanustele lastele) kuni 3 g (täiskasvanutele) päevas.
Muna kasutatakse aneemia raviks. Kuigi aneemia põhjused on erinevad, püüdke jälgida, et toit oleks mitmekesine ja sisaldaks piisavalt rauda, vitamiine ja mineraalaineid. Laps peaks kindlasti sööma liha, kaunvilju, täisteratooteid, puuvilju, rohelisi lehtköögivilju ja munakollast.

Kanamunasalv
Kanamunasalv aitab soolade ladestumise, nahapaksendite, kannalõhede ja seenhaiguste vastu.
Retsept: vala värskele pesemata kanamunale 60 ml külma vett ja 70 ml 70% äädikat, lase 7 päeva seista (kuni munakoor on lahustunud ja muna oleks nagu keedetud). Pudrusta muna, lisa 200 g toaleiget koorevõid, vala äädikavedelik võisegule osade kaupa, sega ühtlaseks massiks. Pane purki, sule kindlalt ja säilita külmikus.

“Munakosmeetika”
Muna paneb näonaha särama. Muna kasutatakse närtsinud näonaha noorendamiseks, värskendamiseks ja silumiseks. Pane näole munakoorte sisemised kiled, hoia peal, kuni need kuivama hakkavad.
Munamaskid näole
Normaalsele nahale:
Munarebumask: 1 munarebu, 1 tl maisiõli, 1 tl odra- või kamajahu. Pärast maski mahapesemist aseta näole mõneks minutiks jahe kibuvitsamarjatee mähis.
Kuivale nahale:
Munakollase-sidrunimask: 1 munakollane, 1/2 tl taimeõli, 1 koorega sidruni- või apelsiniviil. Sega munakollane õliga ja vala tassi, mille põhja on asetatud tsitruseviil. Lase kinnikaetult seista 10 minutit. Paksendamiseks võib juurde lisada veidi nisujahu. Pärast maski loputa nägu üle jaheda peterselliteega.
Kollane mask kuivale, õrnale nahale:
1/2 sl kummelit
umbes 1 sl munakollast
2 tilka mandliõli
Rasusele nahale:
Munavalge-sidrunimask 1 vahustatud munavalge, 1 tl nisujahu, 10 tilka sidrunimahla, 3-5 tilka piparmünditinktuuri. Pärast maski aseta näole jahe mähis.
Munamaskid juustele
Munamask kuivadele juustele:
Sega kaks muna 4 spl oliiviõliga, kanna saadud segu ühtlaselt juustele. Seo rätik pähe ja lase 10 minutit maskil mõjuda. Pärast loputa hoolikalt!
Munamask kurnatud juustele:
Koogel-moogel õliga. Klopi 1 spl beebiõli ühe vahustatud munarebuga ja lisa see segu vee hulka. Masseeri seda peanahale ja juustesse. Pärast loputa hoolikalt. Desserdiks võid oma juustele anda poole tassi sidrunimahla ja 1 tassi destilleeritud vee korralikult läbiraputatud segu.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar