22. apr 2014
Mesi
Mesi on mesilaste poolt valmistatud kõrge kontsentratsiooniga suhkrulahus. Seda kasutatakse sageli suhkru asemel toitude ning jookide maitsestamiseks. Lisaks maitseomadustele on mett juba aastasadu kasutatud ka põletus- ning muude haavade ravimisel. Tänaseks on teada, et mee raviomaduste taga on antibakteriaalne toime.
Mee abil põletike vastu
Teatavasti armastavad bakterid suhkrut. Mis siis õigupoolest takistab baktereid ning muid mikroorganisme mees elamast ning paljunemast? Põhjused on järgmised:
1. Happelisus. Mesi on happeline ning happed pärsivad bakterite kasvamist.
2. Vesinikperoksiid. Kui mett ravieesmärgil haavale kanda, seguneb see kahjustada saanud kudedest eralduvate vedelikega ning ühineb mesilaste poolt mee sisse lisatud ensüümiga, nii et moodustub vesinikperoksiid, mida muidu oleme harjunud apteekidest ostma. Kuna mees looduslikult esinev vesinikperoksiid ei kahjusta kudesid ega soodusta armide teket, sobib lahjendatud mesi väga hästi antiseptikuks.
Mesi haavadele
1. 10 x 10 sentimeetri suuruse haavapadja jaoks piisab umbes 20 milliliitrist (25-30 grammi) meest. Haavale pandav padjake või sidemetükk peab olema piisavalt suur et haav üleni ära katta.
2. Selleks, et mesi ei hakkaks sideme alt välja nõrguma, tuleks valida veekindlad sidemed ja haavapadjad. Imavad haavapadjad pole kõige parem valik, kuna need lukustavad mee endasse ning vähendavad selle ravitoimet. Sideme paigalhoidmiseks võib kasutada näiteks kleepplaastrit.
3. Mesi tuleks soovitatavalt enne sideme või haavapadja peale kui haava enda peale kanda.
4. Kui haava piirkonnas on mädanikke, tuleb need enne sidemesse mässimist meega eraldi kokku teha, et mesi kogu põletikulise alaga vahetus kontaktis oleks.
5. Pealekantava mee hulk sõltub tegelikult sellest, kui palju vedelikke haav eritab. Kui eritised mee liialt ära lahjendavad, pole sellest enam kasu. Sidemete vahetamise sagedus sõltub samamoodi haavaeritiste hulgast ning mee vedeldumise kiirusest.
6. Sügavama põletiku puhul kulub arvestatava antibakteriaalse toime saavutamiseks rohkem mett.
7. Võib juhtuda, et sidet tuleb vahetada lausa kolm korda päevas.
8. Pärast paaripäevast meeravi peaks vedelikueritus vähenema. Selle perioodi vältel väheneb ka sidemete vahetamise vajadus.
Mesi ravimina
Järgnevalt nimekiri mõnedest levinud tervisemuredest, millele mesi kerge vaevaga leevendust toob:
1. Allergiad. Tavaline, kuumutamata mesi suudab tuua leevendust pea 90 protsendi allergiate puhul.
2. Aneemia. Mesi sobib suurepäraselt verenäitajate turgutamiseks. Mida tumedam mesi, seda parem. Aneemia puhul on soovitatav süüa üks või kaks korda päevas üks küps banaan koos supilusikatäie meega.
3. Isu. Mesi aitab isupuuduse korral.
4. Konjunktiviit ehk silma sidekesta põletik. Konjunktiviidi korral tuleb teha lahus ühest osast meest ja ühest osast soojast veest. Kui lahus on maha jahtunud, tuleb sellega silmi loputada.
5. Väsimus ning kurnatus. Mesi on parim moodus väsimuse peletamiseks. See imendub verre väga kiiresti ning annab kohese energiasüsti. Sel eesmärgil võiks külmikus pidevalt meevett käepärast olla (lusikatäis mett tassi sooja vee kohta).
6. Peavalud ja migreen. Peavalude ennetamiseks soovitatakse iga toidukorra ajal süüa kaks teelusikat mett. Migreenihoogude puhul tuleb aga poole klaasi sooja vee sees lahustada kaks teelusikat mett ning see ära juua. Kui migreen ei taha 20 minuti jooksul järgi anda, tuleb protsessi korrata.
7. Südamehaigused. Mesi suudab alandada kolesteroolitaset. Selleks pole vaja muud, kui igapäevaselt koos toiduga tarbitav suhkur meega asendada. Suhkru asendamine meega on eriti soovituslik just vanainimestele, eriti neile, kes põevad diabeeti või südamehaigusi, kannatavad kõrge vererõhu või mõne muu vaevuse käes.
8. Kõrge vererõhk. Vererõhu alandamiseks tuleb kaks korda päevas tarvitada järgnevat segu: üks teelusikas mett, üks teelusikas ingverimahla ja üks teelusikas jahvatatud köömneid.
9. Insomnia ehk unetus. Insomnia korral tuleb enne magamaminekut juua sooja vett või piima, millesse on segatud üks teelusikas mett.
10. Seedeprobleemid. Kehva seedimise puhul tuleb esmalt kokku segada üks osa mett ning üks osa õunaäädikat ning saadud segu veega lahjendada.
11. Nahk. Mesi on suurepärane niisutaja. Ühtlasi aitab mesi mitmesuguste nahaprobleemide nagu akne korral.
12. Valus kurk. Kui kurk on valus, tuleb võtta teelusikas mett, oodata kuni see keele tagumise osa peal ära sulab ning lasta siis vaikselt kurku voolata.
13. Kõhuvalu. Kõhuvalude puhul tuleb hommikul esimese asjana juua ära klaasitäis kuuma vett, kuhu on valatud teelusikatäis mett ning poole sidruni mahl.
14. Hambad. Mesi on küll magusaine, aga aitab sellegipoolest hambaid tervena hoida.
Olulisi märkusi. Mesi sisaldab ka teatud bakterit, mis võib imikutele ohtlik olla ja seepärast ei tohiks mett kunagi anda alla üheaastastele väikelastele. Vastasel juhul võib tulemuseks olla toidumürgitus.
Haavade peale panduna on mesi täpselt sama hea või paremgi ravim kui apteegist ostetavad salvid ja kreemid. Mitmete muude tervisehädade puhul on mesi suurepärane profülaktiline abivahend.
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar