8. juuli 2014

TSILLIMOOS

Tšillimoos - tuli, nägi ja võitis!



  Oma iseloomult magus-vürtsine erkpunane hoidis sobib ideaalselt nii lihade kui juustudega. - ka vaniljejäätisega on tšillimoos uskumatult mõnus. Sama laieneb arvatavasti toorjuustukookidele ja muudele sellelaadsetele dessertidele. Tundub, et see Itaaliast Calabriast pärit retsept on tulnud, et jääda.



.
NB! Kesksuvised tšillid on võimas kraam ja kasuta tšilliga toimetades kummikindaid. Samuti ole ettevaatlik, et tšilli silma ei satuks (piisab tšillise käega silma katsumisest ja see on väga-väga valus). Pese hoolikalt noad ja lõikelauad peale tšilli hakkimist. Ilma kinnasteta võid saada endale tulitavad näpuotsad.

Vaja läheb:
200 gr tšillipipart
500 gr suhkrut
800 gr punast paprikat
1 dl punast veini
1 tl soola


Eemalda paprikalt ja tsillipipralt seemned ning sisu, haki peeneks, sega suhkru, veini ja soolaga ning kuumuta kaane all hästi vaiksel tulel umbes tund aega. Püreeri kogu mass ühtlaseks ning kuumuta veel umbes pool tundi ilma kaaneta, et mass kokku keeks. Pane tšillimoos steriliseeritud purkidesse.

Kui tahad tšillimoosi pikalt säilitada, siis võib ka purgid veelkordselt steriliseerida. Selleks aseta jahtumise ajaks purgid tagurpidi. Jahtunud purgid tõsta potti räti sisse mähituna (räti idee on selles, et purgid pigal seisaks ja ükteise vastu keedes ei koliseks), kalla peale külm vesi nii, et purgid oleksid kaelani kaetud ning keeda ca 15 minutit. Lase purkidel jahtuda vee sees. Säilita pimedas ja jahedas.

Võid kasutada ka moosisuhkrut, siis muutub moos paksemaks marmelaaditaoliseks. Tšillipiparde teravus on ka hooajati erinev - varakevadel keedetud moosi sisse läinud tšillid oli oluliselt leebema maitsega kui kesksuvised tšillid, mis võitsid isegi näpuotsad peale hakkimist tulitama.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar