8. juuli 2014

Pojeng

Hurmav pojeng on tõhus terviseturgutaja.


Pojeng on üks kõige austusväärsem taim, usutakse, et ta toob rõõmu ja (abielu)õnne. Nende rahustavad aroomid ja tervendav toime pakub. lõõgastust kõigile pereliikmetele. Efektne, lopsakas, elegantne kehastab armastust ja kiindumust, heaolu, au, vaprust, õilsust ja rahu.

Lill ärkab ellu, täis kauneid õisi ja rohelisi lehti, taim on Hiinas hea õnne endeks, sageli riputatakse lille maale kontoritesse, et tuua sinna õnne ja häid tehinguid.
Vastavalt Hiina mõistes "täiendavad vastandid", pojengil on positiivne mõju naiste ja meeste harmoonilise kooelule. Loob hea Feng Shui energia, kui otsite truud ja armastavat kaaslast. Hiinas pannakse pojengi maalid või lillevaasid magamistuppa, et meelitada sinna ideaalne partner või selleks, et säilitada õnnelik abielu. Paari roosa pojengid oksaga võid hoogustada energiat, peamiselt parandada suhtes armastust ja romantikat. 

Millist osa tarvitada... Ravimitoormena kasutatakse kogu taime, eelkõige juurt, aga ka ürti, lehti, õisi ja seemneid). Ürti kogutakse õitsemise ajal: lõigatakse ära kuni 50 cm pikkune ladvaosa ja kuivatatakse. Juurikas (võib olla kuni 5-6 kg raske) ja juuri kogutakse vegetatsiooniperioodi vältel, soovitavalt samal ajal ürdiga (põhimõtteliselt võib igal ajal), pestakse, tükeldatakse ja kuivatatakse temperatuuril 45-60 °C.

Säilitamine... Juured kaevatakse välja, eemaldatakse maapealne osa ja pestakse puhtaks. Kuivatatakse kas pööningul või katuse-aluses. Kui droog muutub hapraks, tehakse järelkuivatus (ahjus, praeahjus) temperatuuril 45-60 °C. Säilitamisaeg on 3 aastat.

Toime... Nii ametlikus kui ka rahvameditsiinis tunnustatakse pojengi kui universaalset ravimtaime. Kasutatakse laialdaselt paljudes maades, eriti idamaades.

Farmakoloogiline.

desinfitseerib, tugev bakteritsiidne, viiruste vastane, valuvaigistav, põletikuvastane, tugev rahustaja,
antitoksiline,
*röga lahtistav,
*stimuleerib soolhappe tootmist maos,
*reguleerib menstruatsiooni tsüklit,
*oma toime poolest võib asendada meditsiinilisi preparaate amidopiriini, püramidooni, analgiini, paratsetamooli 

Tervendav…
kõrvaldab tugeva erutuse, närvilisuse kliimaksi perioodil, enne magamaminekut, muretsemisel, stressi, hirmu ja igasuguste ärevushoogude puhul;
hästi kõrvaldab valud kõrvades, hammastes, luudes ja liigestes, neerudes, põies, maksas, emakas, maos;
kõrvaldab spasmid bronhides, soolestikus, maos;
parandab ainevahetust, kõrvaldab väsimuse, tugevdab organismi, hästi aitab taastuda organismil une ajal ja ärgata reipana;
suurendab söögiisu, parandab seedimist;
aeglustab vananemisprotsesse ja stimuleerib noorenemist;
suurepäraselt takistab maksahaiguste tekkimist ja arenemist;
hea vastumürk mürgituste korral.

Vähi vastane.

*surub alla (blokeerib, aeglustab, peatab) vähi teket ja arengut;
*takistab metastaaside arengut ja levimist;
*suurendab NK (vähki tapvate) - rakkude arvu;
*suurendab vähivastase kaitsesüsteemi elementide arvu organismis, normaliseerib selle koosseisu;
*on tsütostaatilise aktiivsuse omadustega - toimib nagu keemiaravi.

Aitab hästi ravida...
maksa-, neerude-, kesknärvisüsteemi-, mao-, soolehaigusi (sh maohaavad, gastriit, koliit); günekoloogilisi, külmetus- ja närvihaigusi; hüpertooniat ja temast põhjustatud veresoonte vegetatiivset düstooniat (veresoonte toonusehäirumust); köha, bronhiiti, kopsupõletikku, reumatismi, podagrat, artriiti, tuberkuloosi, langetõbe, neurasteeniat, psühhoose, epilepsiat, unetust, mitmest skleroosi, emaka verejookse, verevalumeid silmades; mao-, maksa- ja emakavähki jt.
kasutakse insuldi puhul.
 
Kasutamise piirangud...
Pojengi juured on üldiselt mürgised ja nende kasutamisel ei tohi ületada soovitatud doose. Üledoseerimisel tekib raskus maos, võib tekitada iiveldust ja oksendamist. Mitte kasutada preparaate pojengist raseduse ajal, anda lastele alla 12 a.

Levinumad kasutusviisid… Ravikuur pojengi preparaatide kasutamisel peab olema 40 päeva. On täheldatud, et pojengi preparaatide tarvitamisel esimestel tundidel tuleb ilmsiks rahustav toime.

1. Veetõmmis juurtest. Võtta 2-3 spl peenestatud kuivatatud juuri, valada peale 2 kl keevat vett ja keeta veevannil 10 minutit, kurnata, lisada 2 tl mett. Tarvitada 0,5 kl 20 minutit enne iga sööki. Kasutatakse tõmmisega niisutatud sidemeid, tehakse kompresse. Kasutatakse sagedamini maohaavade, gastriidi, koliidi, günekoloogiliste haiguste, bronhiidi, külmetushaiguste, reumatoidartriidi, seedeorganite ja neeruhaiguste, närvihaiguste, epilepsia, tuberkuloosi, külmetushaiguste, malaaria, halvatuse, hemorroidide, impotentsuse, vähktõve korral.

2. Veetõmmis ürdist. Võtta ürti ja vett vahekorras 1:10. Ürt peenestada, paigutada termosesse, valada peale keedetud vesi ja lasta tõmmata 12 tundi, kurnata. Tarvitada samamoodi, nagu juurte tõmmist samade probleemide puhul. Veetõmmis ürdist toimib samuti, kuid natuke nõrgemalt.

3. Viinatõmmis õitest. 3-6 spl õitele valada peale 0,5 l viina, lisada 2 spl mett ja lasta tõmmata pimedas ja soojas kohas 3 nädalat. Võtta 1 tl (eelnevalt lahustada veerand klaasis vees) 2-3 korda päevas. Hästi aitab gastriidi, neurasteenia, epilepsia puhul.

4. Veetõmmis seemnetest.Teha ja tarvitada samuti nagu veetõmmist juurtest. Hästi mõjub epilepsia, närvihaiguste puhul.

5. Tõmmis meeveega. Kuulus ravitseja Avitsenna soovitas kasutada tõmmist pojengi tooretest osadest meevees (mesi ja keedetud vesi segatuna vahekorras 1:10). Valmistada kontsentratsioonis 1:10. Võtta 1 osa pojengi osasid, 10 osa keevat vett ja paigutada kõik termosesse, lasta tõmmata 4 tundi, kurnata. Kasutada samuti ja samade probleemide puhul nagu veetõmmist juurtest. Eriti hästi mõjus valude, maksa-, neeru-, sapihaiguste puhul.

6. Viinatõmmis kogu taimest: võtta 1 spl kuivatatud maapealset ürti; 1 spl kuivatatud juure pulbrit; lisada 1 kl viina; lasta seista pimedas kohas 10-12 päeva; kurnata. Tarvitada 1 tl 3-4 korda päevas. Hästi aitab unetuse ja neurasteeniliste seisundite korral.

7. Kaelakee pojengist. Eeterlike õlide, orgaaniliste hapete, fütontsiidide hea eraldumise tõttu on kaelakee pojengist hea tervendav vahend. Keed võib teha pojengi seemnetest või juurte tükikestest, millised on puuvillase niidi otsa aetud. Sellist keed tuleb kanda 40 päeva järjest ja ta aitab paljude eelpool nimetatud tervisehädade ja haiguste puhul. Vanasti Euroopas kasutati pojengist kaelakeed edukalt epilepsia hoogude tekkimise ja üldse tihti tekkivate krampide ärahoidmiseks. Kõige efektiivsemalt toimib kaelakee toorest pojengi juurest tehtud kuubikutest (serva pikkusega 5-8 mm). Tervenemise kuuri jooksul võib iga 4-7 päeva tagant valmistada uus, „värske“ kaelakee, vahel jättes kaela ka juba kuivanud, suurema toime tagamiseks.

8. Ootamatult tekkivate haiguste puhul kohese abi saamiseks pannakse pojengi varsi koos õitega kahjustatud kohale (südamele, podagrale jne) maksimaalselt lähedale.


Kasutamine kulinaarias…

Pojengi juured on leidnud laialdast kasutust kulinaarias. Venemaal kasutati sõja ajal juuri kui kartuleid, neid kuivatati, tehti nendest jahu, valmistati kooke. Pulbristatud juuri kasutatakse Venemaal Siberis kui maitseainet liharoogadele. Kuivatatud juurtest Kasahstanis keedetakse putru. Praetud juurtest valmistatakse Mongoolias teed. Keedetakse kisselli raskelt haigete laste tervendamiseks.

Kasutamine kosmeetikas…

Kaks spl peenestatud juuri keeta 2 kl vees 10 minutit veevannil, kurnata. Keedisega tehakse tehakse niisutatud sidemeid kahjustatud kohtadele rasvase naha, lööbe ja vistrike puhul. Kasutatakse pea pesemisel juuste paremaks kasvamiseks.
Kasutatakse parfümeerias, tema lõhn on lähedane rooside aroomile. Eriti tihti kasutatakse kombinatsioonides jasmiini-, õuna-, vanilje-, kaneeliga.

Huvitav
-Hiinas peetakse pojengi rikkuse, ilu, kevade ja armastuse sümboliks, seostatakse abielu ja viljakusega. Ta on samasugune sealse rahva lemmik nagu krüsanteem Jaapanis või roos Euroopas. -Peetakse pojengi festivale.
-Kui häbelik neiu punastab, öeldakse, et ta lõi lõõmama kui pojeng.
-Ta on üks külmakindlamaid liike, Jakuutias kasutatakse teda laialdaselt haljastuses kui äärmiselt dekoratiivset taime.
-Pojengi tõmmis aitab kiiresti lahti saada pohmelusest.
-Pojengijuuri saab korjata kevadel-suvel-sügisel, talvel säilitada keldris.
-Apteekidest saab osta pojengi tinktuuri aastaringselt.

Tervendavad retseptid…
Võtta 100 g peenestatud juuri, 1 l viina, 100 g mett, segada komponendid, keeta nõrgal tulel 5 minutit, kurnata. Tarvitada 2-3 spl kaupa 4-6 korda päevas külmetushaiguste, bronhiidi, angiini, farüngiidi, kopsupõletiku puhul.

Võtta 100 g peenestatud (pulbristatud) juuri, 0,5 l viina, 50 g õietolmu, 50 g mett. Juurtele valada peale 1,5 l keevat vett, hoida 15 minutit keeval veevannil, valada termosesse, lasta tõmmata 12 tundi, kurnata, lisada mesi, segada. Tarvitada 2 tl 20 minutit enne igat sööki. Lahusega võib määrida kahjustatud kohti, teha kompresse. Hästi aitab, pea ja teiste organite valu, krampide, ärevuse, unetuse, neurasteenia, reumatismi, podagra, halvatuse, impotentsuse puhul.
Segada blenderiga püreestatud värskeid juuri ja vedeldatud mett võrdsetes osades. Tarvitada allergia, kõva nohu puhul 1-2 spl kaupa iga 2-3 tunni tagant.

1 kommentaar:

  1. Paljundamine
    Pojengide liike paljundatakse seemnetega. Sorte seemnetega ei paljundata kuna sordiomadused ei kandu uutele taimedele edasi. Seemned külvatakse veidi enne täisküpsust või kohe pärast nende kogumist. Seemnete külvisügavus peaks olema 1...2.5 cm. Külvid lastakse talvel läbi külmuda. See parandab oluliselt seemnete idanemist. Kui seemned on kuivanud, siis idanemine võib kesta aasta või isegi kauem. Noored, seemnetest kasvatatud taimed (seemikud) hakkavad idanema 3. või 4. aastal pärast külvi.

    Pojengide sorte paljundatakse jagamise teel augusti lõpus või septembri alguses. Jagada saab 3...5 aastaseid puhmikuid. Jagamise käigus kaevatakse taim üles ning tükeldatakse väiksemateks osadeks. Puhmiku tükeldamisel peaks igale osale jääma vähemalt üks juuremugul ja kolm või rohkem kasvupunga. Kasvupungad on hästi näha augusti lõpust alates. Jagatud osa istutamisel peab kasvupung jääma 5 cm sügavusele mulla alla. Jagamisel pojengide juuremugulaid ei kärbita vaid jäetakse terveks. Vigastatud juuremugulad lõigatakse juure terve osani tagasi.

    Pojenge saab paljundada ka juurepistikutega. Juuretükke tekib pojengitaime üleskaevamise ja jagamise käigus. Terved juured lõigatakse 10...15 cm pikkusteks tükkideksja istutatakse umbes 5 cm sügavusse mulda.

    VastaKustuta