8. juuli 2014

Paprika on kasulik




10 põhjust paprikat süüa ja 13 paprikaretsepti

Paprika tarvitamine toiduna mõjub ergutavalt — see punane “mari” peletab väsimuse tänu suurele C-vitamiini sisaldusele. Siin on sulle veel hulk häid põhjuseid paprikasõbraks hakkamiseks!
1. Maguspipar e. paprika kaitseb oma rohelise ja mineraalaine (tsingi), oranži, kollase ja punase värvaine e. flavonoidi ning vitamiinide A, C, E kui antioksüdantide kaudu meid vabade radikaalide haigusttekitavate omaduste eest.
2. Aitab vältida veresoonte haigusi (ajurabandus), südamehaigusi ja vähktõbe, väsimust, nahahaigusi. Oma meeldiva, eeterlikest õlidest tingitud teravavõitu maitse tõttu sobib lisandiks salatitele.
3. Parandab isu, soodustab toidu paremat seedimist.
5. Sisaldab väga palju C-vitamiini (nagu mustsõstrad ja sidrungi) — 50 g katab päevase C-vitamiini vajaduse.
6. A-vitamiini on sama palju kui porgandis.
7. Palju on ka fruktoosi (puuviljasuhkrut), glükoosi, kasulikke orgaanilisi happeid, mineraalsoolasid.
8. Tervise seisukohalt on väga tähtis valminud paprikas sisalduv P vitamiini kompleksi kuuluv aine, mis muudab veresooned elastsemaks ja kapillaarid tugevamaks, vähendab sisemiste verejooksude ohtu stressi ja südame-veresoonkonna haiguste puhul. On tõestatud, et P vitamiin ergutab kilpnäärme tegevust ja tõhustab sellega organismi ainevahetust, hoiab südametegevuse rütmis ning soodustab vaimset arengut. P vitamiin tõstab söögiisu, soodustab seedimist, desinfitseerib suu, mao ja soolestiku limaskesti.
9. Rahvameditsiinis kasutatakse vürtspaprikat ammust ajast viinaleotisena külmetushaiguste, palaviku ja seedehäiretega kaasnevate vaevuste, samuti reumaatiliste valude leevendamiseks.
10. Rahvameditsiin soovitab magusate paprikasortide mahla juua või rohkesti värsket paprikat süüa neil, kes peavad töötama kõrgendatud radioaktiivsusega vm saaste tingimustes, samuti kiiritus- ja leukoosihaigetel.

Tomati-paprika mahl
Sügisel hoidistamiseks soovitaks sel aastal valmistada tomati-paprikamahla. Nii tomat (ca 3 kg) kui ka paprika (ca 1 kg) hautatakse pipra ja ingveriga pidevalt segades püreeks. Kuum püree aetakse läbi sõela. Viljalihaga mahl asetatakse potti ja kuumutatakse ca 30 min tasasel tulel, suletakse purkidesse õhukindlalt. Viljaliha mahlale võib maitse järgi lisada soola ja suhkrut, veidi jahvatatud vürtspaprikat ja jahvatatud kaneelikoort. Kui hoiuruumid on liig soojad, siis võiks purkides veel enne õhukindlalt sulgemist üle steriliseerida (80°C kuumavee vannis ca 20 min).

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar