Omikuji
Omikuji ehk o-mikuji (おみくじ) 'vaatamisloos' on paberitükkidele kirjutatud õnne- või õnnetusemärgid Jaapani šintoistlikes ja budistlikes pühamutes.
Tavaliselt võetakse karbist, mida eelnevalt raputatakse, huupi üks paberitükk, lootes, et see näitab head õnne. O-mikuji kukub kokkurullitult välja väikesest pilust. Tänapäeval kasutatakse sageli mündipiluga masinaid. Paberitüki lahtirullimisel tuleb välja sellele kirjutatud saatusemärk, mis võib olla üks järgmistest:
- suur õnnistus (dai-kichi, 大吉)
- keskmine õnnistus (chū-kichi, 中吉)
- väike õnnistus (shō-kichi, 小吉)
- õnnistus (kichi, 吉)
- poolõnnistus (han-kichi, 半吉)
- peaaegu-õnnistus (sue-kichi, 末吉)
- peaaegu-väike-õnnistus (sue-shō-kichi, 末小吉)
- needus (kyō, 凶)
- väike needus (shō-kyō, 小凶)
- poolneedus (han-kyō, 半凶)
- peaaegu-needus (sue-kyō, 末凶)
- suur needus (dai-kyō, 大凶).
O-mikuji ennustab, kui suured šansid inimestel on tema lootuste täideminekuks hea paarilise leidmisel või üldse tervise, varanduse, elu ja muudes asjades. Kui ennustus on halb, siis on kombeks paberitükk tihedasti kokku voltida ning siduda see pühamus kasvava männi külge. Põhjenduseks tuuakse sõnade 松 (matsu 'mänd') ja 待つ (matsu 'ootama') kõlaline kokkulamgemine: halb õnn jääb männi juurde ootama ega hakka inimesele külge. Hea õnne korral tuleb paberitükk alles hoida. Kuigi tänapäeval on see komme rohkem laste mängu moodi, on o-mikuji olemas igas pühamus ning loositõmbamine on üks traditsioonilisi, kuigi vähem tähtsaid, pühamus käimisega seotud tegevusi.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar